All for Joomla All for Webmasters

فصلنامه شماره 19-20

سرمقاله

عاشورا، فرياد بلند مقاومت در برابر تحريف اسلام است.

عاشورا فريادي عليه بي تفاوتي و بي طرفي در جنگ هاي حق و باطل سراسر تاريخ است، جنگهاي نظامي و اعتقادي و تهاجمات فرهنگي عليه قرآن و سنت و سيره ي پيامبر عظيم الشأن اسلام.
عاشورا آواي جانسوز اعتراض حضرت سيدالشهداء (علیه السلام) به تحريفگران و بدعت گذاران و فرومايگاني است که مسند عالي منصبان را با ريا و لباس عرفان و ديانت اشغال کرده اند.
عاشورا بي تفاوتي حکومتها و عالمان تاريخ نسبت به قرآن و عترت و روي آوردن به غير اين دو گوهر گرانبها را محکوم مي کند.
عاشورا حمايت دولتمردان و عارف نمايان منافق و هزار چهره از باطل و بيداد و فساد و کج انديشي ها را بزرگترين منکرات اجتماعي مي داند، که امام شهيدان (علیه السلام) در برابر آن به پا خاسته و همه ي رنج ها را در مقابله با اين منکر بزرگ و بنيادي تحمل کرده است.

گذاشتن شارب در قیاس با لباس بلند علما

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی

 چکيده:

صوفيان، بدعت بلند گذاشتن شارب را با لباس و عمامه ي بلند علما مقايسه کرده و عمل نامشروع خود را بدين وسيله توجيه مي نمايند. مرجع و ملجأ عاليقدر و آگاه و آزاد انديش شيعه حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني در اين اثر گرانبار شبهه افکني هاي اين منحرفين از قرآن و عترت را به صورت شفاف و قاطع بيان مي فرمايند و ثابت مي کنند که اين قياس قياس مع الفارق است.

ورود تصوف در اسلام

 چکيده:

در اين نوشتار مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي مکارم شيرازي ابتدا به چگونگي ورود تصوف در بين مسلمين و ترجمه ي علوم بيگانگان و يونانيات توسط دشمنان معارف اهل بيت(علیهم السلام)پرداخته سپس احاديثي که در مذمت صوفيه وارد شده بيان مي فرمايند آن گاه شبهه افکني هاي صوفيه نسبت به کتاب مستطاب حديقة الشيعه را پاسخ و صحت انتساب اين کتاب به مؤلفش مرحوم مقدس اردبيلي را ثابت مي نمايند و در پايان به مغلطه کاري هاي صوفيه براي اسلامي جلوه دادن تصوف و انحطاط اين فرقه ي ضاله اشاره مي فرمايند.

معاد جسماني

مناظره استاد سيدان با استاد جوادي آملي پيرامون معاد جسماني

اشاره:

براي رهيابي به حقّ و شناخت واقع دوري از هر گونه تعصّب و پافشاري بي‏ دليل بر ردّ يا اثبات يک نظريه، و حريّت در فکر و انتخاب عقيده، همگام با التزام و تسليم تمام در برابر کلام الله تعالي و فرمايشات معصومين(علیهم السلام) ـ يعني همان دو گوهر گرانبهايي که پيامبر اکرم (صلوات الله علیه وآله) امتّش را به تمسک و مراجعه به آنها سفارش فرمود ـ از براي يک محقق معتقدِ به وحي و حقانيّت ائمه اهل البيت(علیهم السلام)، از جمله پايه ‏هاي مهم و اساسي به شمار مي ‏آيد.

اثر حاضر آخرين قسمت از مناظرات استاد سيدان با استاد جوادي آملي است در موضوع: «مسئله ‏ي محشور در معاد از ديدگاه حکمت متعاليه و تطابق يا عدم تطابق آن با معاد قرآني» نورالصادق مطالعه ‏ي دقيق اين مناظرات همراه با حريت فکري بدور از تعصبات جاهلانه را به مخاطبين خود توصيه مي‏ کند.

مقام انبیاء و ائمه طاهرین در نزد صوفیان فص دوم ؛ فص نوحی

علامه آيت الله حاج شيخ مرتضي رضوي

چکيده:

در اين اثر گرانبار متفکر بزرگ شيعه حضرت علامه آيت الله حاج شيخ مرتضي رضوي ابتدا در پاسخ اشکال شخصي به ايشان مبني بر اين که ((کلام شما در مورد قتل شمس تبريزي به دست مولوي در جلد اول کتاب محي الدين در آئينه ي فصوص مستند نبوده)) دلائل روشن و قطعي خود را اقامه نمـوده و بي توجهي مولــوي و مکتبش به انــبياء و اولياء معصومــين (علیهم السلام) را متــذکر شـده و مي فرمايد که اين چنين عقيده اي مشترک بين همه ي فرق صوفيان است و در پايان به نقد نظر محي الدين در مورد ظاهر و باطن قرآن پرداخته است.

Top