All for Joomla All for Webmasters

فصلنامه شماره 8

سرمقاله 

حجة الاسلام حاج شیخ علی معجزاتی


آیا می‌دانید نصاری در میلاد حضرت مسیح (ع) چه می‌کنند و ما در میلاد پیامبرمان چه می‌کنیم؟

بسیاری از ما در سال روز تولد فرزندانمان جشنی هر چند کوچک برگزار می‌کنیم، آیا میلاد رهبران دینی ما که حیات واقعی و سعادت ابدی ما بستگی به آن‌ها دارد، به اندازه‌ی سال روز تولد فرزندانمان، زیبا و شیرین نیست؟!! هفدهم ربیع الاول روز ولادت با سعادت حضرت خاتم الانبیاء (صلی الله علیه وآله و سلم) و نیز میلاد مسعود فرزند دلبندش ششمین ستاره‌ی درخشان آسمان ولایت و امامت - رئیس مذهب حقه‌ی جعفری اثنی عشری ، امام بحق ناطق- حضرت جعفر بن محمد الصادق (ع) می‌باشد، که روز بسیار شریف، با شرافتی مضاعف و یکی از چهار روزی است که در تمام سال به فضیلت روزه ممتاز است.


بیایید عشق و علاقه و ولایت خود به رهبران عزیز و بزرگوارمان را در ایام ولادتشان، اظهار کنیم. بیایید در روز بزرگ هفدهم ربیع الاول شاد باشیم و شادی کنیم و شعائر اسلام و تشیع را زنده نگاه داریم.

سلسله درسهای ایدئولوژی اسلامی (قسمت دوم)

علامه فقیه آيت الله حاج سيد حسن فقيه امامي

اشاره:

سيمايي نوراني و ملکوتي از کوهي عظيم از علم و حکمت و معرفت اما کتوم، صبور و بي‌ادعا، با سکوت و گذشت و با قلبي مطمئن و آرام چونان اقيانوس آرام، از آن سوي وادي‌ هاي عالم، شخصيتي که علم و تقوي را در هم آميخت و سينه‌ ي سوخته‌اش هوسگاه پرواز کبوتران مکتب نوراني امام صادق (علیه السلام) شد.

علامه‌ ي نامدار آيت کبراي حق «حاج سيد حسن فقيه امامي »، عالمي است کامل و فقيهي است جامع، به هنگام سکوت نمادي است از آرامش يک بحر عميق، که گنج ها و لؤلؤ و مرجان در بر دارد و به هنگام سخن، از صلابت يک بحر مواج حکايت مي کند.

طالبان حق و سيماي صلابت و معرفت را دعوت مي کنيم تا به قسمت دوم از سخنان حکمت آميز اين عارف و حکيم قرآني، گوش جان سپارند.

عرفان اسلامی وعارف حقیقی

مرجع عاليقدر شيعه آيت الله العظمي حاج شيخ لطف الله صافي گلپايگاني

 متأسفانه لفظ عرفان و عارف در عصر ما مورد سوء استفاده و منحرف کردن مردم از تعاليم واضح دين شده است. اطلاق اين لفظ بر هر مسلماني که معرفت به توحيد خدا و سایر عقاید حقه داشته باشد جایز است هر کس از تعاليم و هدايت‌ هاي قرآن و حديث بيشتر اطلاع داشته باشد عارف و با معرفت است و هر کس در خلقت آسمان و زمين و آيات الهي و عجائب عالم آفرينش و عظمت و وسعت عالم و دلائل بي‌ شمار بر علم و قدرت و حکمت خدا بيش‌ تر فکر کند علم و عرفانش بيشتر است.

«إِنَّ فىِ خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ وَ اخْتِلَافِ الَّيْلِ وَ النهََّارِ لاََيَاتٍ لّأُِوْلىِ الْأَلْبَابِ الَّذِينَ يَذْكُرُونَ اللَّهَ قِيَمًا وَ قُعُودًا وَ عَلىَ‏ جُنُوبِهِمْ وَ يَتَفَكَّرُونَ فىِ خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَاذَا بَاطِلًا سُبْحَانَكَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ (1)»

تفکر در خلق و تفکر در فناء دنيا همه عرفان بخش است تفکر در خود انسان در چشم و گوش و بيني و ميليون‌ها اسرار وجود انسان که هنوز هم بيشترش ناشناخته است همه معرفت‌ بخش است.

عرفان چیست و عارف کیست؟

علامه محقق آيت الله حاج سيد جعفر سيدان

اشاره:

صفت باده‌ي عشق ز من مست مپرس                ذوق اين مي نشناسي بخدا تا نچشــي


مي معارف قرآن و عترت را به طالبان حقيقت و سالکان طريقت و پيروان حکمت و نيز به پيروان نوراني قرآن و عترت و صراط حق از قرينه‌ ي بلند ساقي معرفت و غواص بحار ثقل کبير و اکبر، از بيت نبوت و رسالت، آيت کبراي حق «حاج سيد جعفر سيدان» که خود نوري است از شعاع انوار عترت نبي مکرم (صلی الله علیه وآله و سلم) تقديم مي‌ نماييم. ذوق اين مِي نشناسي بخدا تا نچشي.

سلسله مقالاتی در نقد عرفان و فلسفه رایج (قسمت اول)

آيت الله سيد جعفر موسوي اصفهاني

 مقدمه:

مباحث فلسفي عرفاني در طول تاريخ اديان و ملل مختلف نشيب و فراز فراوان و از قدمت زماني طولاني برخوردار بوده است.جاي شبهه نيست که عمده و اساس اين مباحث قبل از ظهور اسلام در يونان باستان و هند و... وجود داشته و بعدها به زبان عربي و فارسي و... ترجمه و در ميان مسلمين و ايرانيان و... رواج پيدا کرده است.

Top