All for Joomla All for Webmasters

گاهنامه شماره 2

تسلیت به مناسبت اربعـین آیت الله العــظمی تبریزی

باسمه تعالی

خبر تأسف بار رحلت مرجع عظیم الشأن شیعیان ، محقق اصولی فقیه عصر و زاهد زمان شیخنا الاستاد حضرت آیت الله العظمی حاج میرزا جواد آقا تبریزی قدس سره الشریف موجب تأثر و تألم شدید اینجانب و همه شیعیان جهان و اهل ولایت شد.

فقیهی که عمر پربرکت خود را در راه اعتلای کلمه حق و ترویج دین و عزّت مسلمین و تشیید شریعت خاتم النبیین و به تألیف و تعلیم و تعلّم و تربیت نفوس سپری نمود و در دوران زعامت افتخار آفرین خود لحظه ای از کفالت ایتام آل رسول فاصله نگرفت و صائناً لنفسه و حافظاً لدینه و مطیعاً لأمر مولاه ، صدر نشین مقام عظمای نیابت عامه شد و موجبات زینت و سرافرازی امام صادق (علیه السلام) و سربلندی شیعیان و تحکیم مبانی مذهب حقه جعفری را فراهم ساخت ، چشم از این جهان فروبست و به ملکوت اعلی پیوست وجهان تشییع را به سوگ نشاند.

بسمه تعالی

محضر مقدس مرجع عالیقدر و ملجاء شیعه
حضرت آیت الله العظمی آقای حاج شیخ جواد تبریزی مدظله العالی

پس از تقدیم سلام و تحیات وافره بعرض مبارک میرساند که چون خطر صوفیه و اهل بدعت برای اسلام و تشیع و مکتب اهل بیت (علیهم السلام) خطر بزرگ و غیر قابل انکاری است و امروز جوانهای خام و بی اطلاع از معارف روح بخش ائمه معصومین سلام الله علیهم اجمعین را در معرض تهدید جدی قرار داده و در اکثر بلاد ایران بوسیلة دستهای مرموز و ایادی بیگانه مکتب فاسد آنها را در رگهای ضعیف ایتام آل محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) تزریق می کنند تا ریشه های ایمان و ولایت را در جامعة زنده و پر تحرک پیروان اهل بیت عصمت و طهارت را بخشکانند و از آن یک جامعة بی رمق و بی نفس و لاابالی و بی بند وبار و بی اعتقاد به معارف اصیل تشیع بسازند تا راه را برای چپاولگران و استکبار جهانی هموار کنند لذا از محضر مستطابعالی که کفیل ایتام مظلوم آل محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) هستید و عدة زیادی از شما ، تقلید و پیروی می کنند تقاضا می شود پاسخ صریح و روشن خود را در مورد سوالات زیر مرقوم بفرمائید.

طلایه دار زمان

با نفسی مطمئن به ملکوت اعلی پیوستن ، و به وادی امن و امانِ وادی السلام نجف دعوت شدن و با تنی بی توان از فرسنگها راه ، عاشقانه به سوی علی(علیه السلام) شتافتن قاف قلة محبت و ولایت است ، که رسیدن به این غایه القصوی و الذروه العلیا قدمهای استوار و بازوانی سترگ و اراده ای آهنین را می طلبد ، این مدال طلایی عظیم نصیب نااهلان نخواهد شد و به قلب بی مایگان و بینوایان مدعی محبت و ولایت هم خطور نخواهد کرد و این سوخته دل غریب از غربتکده های این مرز و بوم ، ناگهان مرزهای خاردار جدایی را در هم پیچید و مجذوب وادی علی(علیه السلام) و طلایه دار زمان شد .

واقعة غدیر

در سال دهم هجری یعنی اواخر عمر شریف پیامبر اکرم، رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) عازم سفر حج شدند ، در مدینه اعلام شد که امسال رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) در مراسم حج شرکت می کنند . هر کس مایل است همراه پیامبر حرکت کند . جمعیت زیادی همراه آن حضرت عازم زیارت خانه خدا و انجام مناسک حج گردید ، تعداد جمعیت را 90 هزار و تا بیش از 120 هزار نفر در تاریخ ثبت کرده اند. علاوه بر این جمعیت ، افراد بسیاری هم از بلاد دیگر به سوی سرزمین مکه شتافتند.

پس از انجام اعمال حج ، در راه بازگشت از مکه ، کاروان رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) به چهارراهی رسید که حُجاج گروه گروه از هم جدا می شدند (محل جداشدن راه های مدینه ، مصر و عراق) و هر کدام به سوی اوطان خود می رفتند که آن محل ، غدیر خم نام دارد. جبرئیل نازل شد که « یا ایها الرسول بلِّغ ما أُنزل الیک من ربک و ان لم تفعل فما بلغت رسالته »(3) ( ای پیغمبر ،باید! آن چیزی را که از سوی خدا(درباره علی) به تو نازل شده به مردم ابلاغ کنی و اگر چنین نکنی رسالت او را به انجام نرسانده ای.

پیام غدیر:

آیا پیام غدیر، این بود که باید علی را دوست بدارید؟

اهل سنت می گویند : منظور پیامبر از «من کنت مولاه فهذا علی مولاه» این بود که علی را دوست بدارید ، زیرا که ولایت ، به معنای محبت و دوستی هم آمده است.

اما آیا عقل سلیم می پذیرد که خاتم الانبیاء یعنی عقل کل ، برای اینکه به مردم بگوید علی را دوست بدارید ، مردم را آن همه به زحمت بیاندازد؟! در سخت ترین موقعیتها ، مردمی که خسته و مانده شده بودند ، عرفات دیده بودند ، مشعر دیده بودند، رنجهای منی را پشت سرگذاشته بودند ، سعی صفا و مروه کرده بودند ، تمام مناسک حج را انجام داده بودند ، روزهای زیادی از خانه و کاشانة خودشان دور بودند ، هوای بسیار گرم و سوزان ، در نهایت خستگی و کوفتگی یک مرتبه پیغمبر دستور بدهد توقف کنید و مردم را در چنین موقعیت بحرانی سه روز در آن گرمای طاقت فرسا معطل کند فقط برای این بود که به مردم بگوید علی را باید دوست بدارید؟!!!

Top