فصلنامه نور الصادق

سلسله درسهای ایدئولوژی اسلامی -3

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در: مجله نورالصادق شماره 9

 

 

سلسله درسهای ایدئولوژی اسلامی (قسمت سوم)

حضرت آیت الله سید حسن فقیه امامی
 
 
 

 

 

سوال: چگونه فطري بودن دين را مي‌توان تشخيص داد؟emami 11

 

 

جواب: 

 

جهت اثبات اين موضوع از چند راه مي‌توان به نتيجه رسيد:

 

1ـ فطري بودن هر چيز را وقتي مي‌توانيم باور کنيم که در همه کس و همه جا و در هر رژيم و در هر دوران و زمان وجود داشته باشد و ما مي‌بينيم دين که خداپرستي اساس و پايه‌ي آن را تشکيل مي‌دهد و در حقيقت قائمه‌ي هر مذهب و مکتب الهي است، با تاريخ بشريّت هماهنگ است و به جرأت مي‌توان گفت که بت‌پرستي‌ها نيز از همين جا ريشه مي‌گيرد. زيرا انسان‌ها در درون خود نياز به مبدأ را احساس مي‌کردند و در پيدا کردن اين گمشده در اثر جهل و ناداني به اشتباه مي‌افتادند و بتان را به جاي خدا به خدايي مي‌گرفتند.

 

 

 


2ـ دکارت مي‌گويد: « من در حالي که به نقص ذاتي خود شعور دارم در همان حال احساس مي‌کنم بايد ذات کاملي در کار باشد اين احساس آن چنان در من قوي است که ناچارم اعتقاد کنم آن را همان ذات کامل نامتناهي و آراسته به جميع صفات کمال (اله) در من ايجاد کرده است (1).»

 

 


3ـ هر انسان، هنگامي که از علل و اسباب مادي نااميد و مأيوس گردد ناخودآگاه متوجه يک مبدأ مقتدر و نيروي نامحدود مي‌شود که حاکم و فرمانرواي مطلق بر جهان هستي است و به اين احساس مي‌رسد که قدرتي ثابت و لايتغيّر و غير قابل توصيفي وجود دارد که مي‌توان وي را از هر مهلکه و مشکلي نجات دهد. نهايت آن که اين احساس در وقتي به خوبي و بي‌شائبه تجلي مي‌کند که يک حادثه مخوف و يک پيش آمد هولناک رخ دهد به طوري که تمام بندهاي اميد قطع شود و تمام درها به روي انسان بسته گردد و هيچ پناهگاه و عامل نجاتي ديده نشود. در اين جا که از هيچ يک از علل و اسباب مادّي کاري ساخته نيست انسان، به مبدأ همه علل و حاکم بر همه اسباب و به اصطلاح سبب ساز پناه مي‌برد.

 

 

اين حقيقت را قرآن در بيش از پنجاه آيه بيان فرموده از آن جمله آيه 32 سوره لقمان است:

 

«اذا غشيهم موج کالظلل دعواالله مخلصين له الدين ....»


يعني هرگاه دريا طوفاني شود موجي مانند کوه‌ها، آن‌ها (کفار) را فرو گيرد در آن حال خدا را با عقيده پاک و اخلاص کامل مي‌خوانند ...

 

 

هر انساني به راهنمايي وجدان فطري خود بدون مربي و معلم درک مي کند که معلول بي‌علت و اثر بي‌مؤثر نمي‌شود. مصنوع، صانع و بنا، باني مي‌خواهد و به قدري اين رابطه طبيعي است که کودک در نخستين باري که زبان باز مي‌کند پيوسته از ما علل حوادث و رويدادها را مي‌پرسد و اين پرسش مولود فکر و محاسبه‌ي عقلي وي نيست زيرا او هنوز آن قدر رشد فکري ندارد که به اين گونه مسائل توجه کند، بلکه اين سؤال از ريشه جان و عمق وجدان وي سرچشمه مي‌گيرد.

 

 

ادامه دارد .... 

 


-------------------------------------

پی نوشت ها: 


(1)دايرة المعارف فرويد.

خواندن 560 دفعه
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 09 دی 1395 ساعت 13:09

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید