All for Joomla All for Webmasters
فصلنامه نورالصادق

فصلنامه نورالصادق

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
یکشنبه, 27 آبان 1397 ساعت 08:19

معرفی کتاب (فصلنامه شماره 43-44)

معرفی کتاب

نام کتاب: تحصیل النجاة فی أصول الدین.

مؤلف: فقیه اعظم فخرالمحقّقین شیخ محمّد بن علّامه حسن بن سدید الدین یوسف بن مطّهر حلّی(قدس سره) (682 - 771 هـ ).

تحقیق و تصحیح: حامد فیاضی.

اشراف: مرکز العلامة الحلی(قدس سره)، تحت نظر حرم امام حسین(ع).

تفسیر آیۀ نور (علامه محمد باقر مجلسی(قدس سره))

ام عبدالحسین. آخوند بابائی طبری

چکیده:

آیات شریفۀ بسیاری در قرآن کریم ناظر به مناقب و درجات عالی رسول گرامی اسلام و خاندان طاهرینش(ع) است، در این میان آیۀ تطهیر، آیۀ اکمال، آیۀ ولایت، آیۀ ابلاغ و آیۀ نور درخشندگی بالایی دارد، تا آنجا که علماء و نویسندگان فِرق اسلامی کتاب ها و موسوعه ها در شرح و تفسیر این آیات کریمه نوشته اند، در این میان شروح و تفاسیر بسیاری بر آیۀ شریفه نور نوشته شده است، یکی از نوشته جات مختصر در شرح و تفسیر آیۀ مبارکۀ نور رسالۀ تفسیر آیۀ نور به قلم بزرگ عالم جهان تشیّع حضرت علامه شیخ محمدباقر مجلسی اصفهانی ـــ صاحب موسوعۀ عظیم الشأن بحارالانوار ـــ است. اثر پیش رو و با استفاده از نسخۀ مخطوط آن در کتابخانۀ مرکزی دانشگاه تهران به شمارۀ 7 /4453 تصحیح و تحقیق شده است، و با تخریج مصادر آن در اختیار خوانندگان عزیز قرار گرفته است.

بررسی نسبت تجسیم توسط استاد جوادی آملی به هشام بن حکم(ره)(قسمت دوم)

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد مهدی الحجازی

چکیده: 

شخصیت هشام بن حکم در میان اصحاب ائمه(ع) شخصیتی آشنا است و دفاع اهل بیت(ع) و علمای ابرار از وی در برابر شبهات و نسبت های ناروا بر او مطلبی واضح است، در این میان نسبت تجسیم و تشبیه به جناب هشام نسبتی است که دشمنان شیعه بر ایشان وارد کرده اند تا شخصیت عظیم او را مورد خدشه قرار دهند، متأسفانه برخی از اساتید معاصر حوزه نیز همین شبهات و نسبت ها را به جهت دفاع از فلسفۀ یونان به ایشان داده است، در این نوشتار نویسندۀ فاضل و محترم به صورت دقیق و علمی از این شبهه پاسخ داده و شخصیت هشام بن حکم را از این نسبت ها پاک نموده است.

انتساب حدیقة الشیعة به مقدس اردبیلی در بوتۀ نفی و اثبات
حجت الاسلام علی عزیز پوریان بروجردی

چکیده:

از دیر باز سنّت ردیّه نویسی بر منحرفین در میان شاگردان مکتب اهل بیت(ع) به تأسی از آل الله(ع) رواج داشته و در این مقام کتاب‏های فراوانی تألیف شده است که برخی از آنها به صورت مستقل نوشته شده و برخی دیگر به مناسبتی در میان کتابی دیگر جای گرفته است، از جمله عالمان بیدار و بی‏بدیل که انصافا در هر علمی وارد شده است سرآمد اقران و گذشتگان شده است و به اعتراف اعاظم علمای ابرار از اسطوانه‏ های تقوی و مجسّمۀ عدالت یگانۀ عرصۀ فقاهت است، مرحوم علامۀ ربّانی احمد اردبیلی معروف به مقدس اردبیلی(ره) می‏باشد. این عالم جلیل القدر با تألیف کتاب «حدیقةالشیعه» ضربات مهلکی را بر فلسفه و تصوّف وارد ساخت و از آنجا که مبتدعه و منحرفین جوابی بر سخنان مقدس نداشتند با یکدیگر هم صدا شده و به انکار انتساب کتاب به آن عالی مقام(قدس سره) پرداختند به گمان اینکه ساحت ناپاک خود را پاک کنند؛ در این نوشتار به صورت اختصار و با استعانت از قرائن و شواهد بسیار انتساب کتاب به مرحوم مقدس اردبیلی(قدس سره) ثابت شده است.

سه شنبه, 01 آبان 1397 ساعت 08:26

علامۀ امینی راوی غربت غدیر

علامۀ امینی راوی غربت غدیر
استاد یاسر فلاحی

چکیده:

الغدیر تألیف علامه شیخ عبدالحسین امینی نجفی، دائرة المعارفی قرآنی، حدیثی، ادبی و تاریخی است. در بیان اثبات ولایت بلافصل امیرالمؤمنین علی(ع). نویسنده در این مقاله بر آن است که گزارشی جامع از این دائرة المعارف و چگونگی تألیف آن بدست دهد و ضمن معرفی شخصیت علمی علامه امینی و آثار گوناگون وی به موقعیت ممتاز الغدیر در بین آثار او اشاره نماید و ویژگیهای علمی این اثر را بر شمرد. نویسنده کار مؤلف الغدیر را فصلی نو از تاریخ تحقیق و تتّبع و کارهای طاقت فرسای علمی در عالم اسلام معرفی کرده و آن را نمونه ای عالی از ژرفکاوی های متتّبعانۀ محقّقین شیعه بر شمرده است.

شرح رساله اعتقادات علامۀ مجلسی(قدس سره)
استاد سید قاسم علی احمدی

چکیده:

نویسنده گرانمایه ما در این بخش از اثر گرانسنگ خود ابتدا معنای بدعت را با استفاده از مطالب علامۀ مجلسی(ره) بیان می‏کند و اظهار می‏کند که بدعت در دین از بدترین معاصی است آنگاه ادلۀ حرمت و ممنوعیت بدعت را با استفاده از کتاب و سنّت و عقل اقامه می‏کند و در پایان به توضیح و توبیخ و تبیین رهبانیت و حدّ اعتزال و کناره گیری از خلق می‏پردازد. نورالصادق مطالعۀ دقیق این مطالب حکیمانه را به خوانندگان خود توصیه می‏کند.

صفحه1 از77
Top